תרפיה במוסיקה ואוכלוסיות שונות

 

תרפיה במוסיקה מתאימה לכל אדם- ילד, מתבגר או מבוגר שהמוסיקה רלוונטית אליו ברמה כזו או אחרת. מעטים האנשים שמראים חוסר תגובתיות למשמע מוסיקה ככל, ושאין המוסיקה (מכל סוג) נושאת על גבה משמעות מסויימת בשבילם. טיפול פסיכותרפי ככלל, ותרפיה במוסיקה בפרט, יכול לסייע בין אם בעתות משבר והתמודדות עם קשיים (פרידות ותהליכים כמו אבל, גירושין ועוד, התמודדות עם חולי וזעזועים כמו שבץ מוחי, התקף לב, מחלת סכרת, פרקינסון ועוד). ובין אם ישנה מוטיבציה למצות את הפוטנציאל האנושי הגלום בכל אחד מאיתנו על ידי תהליך של חקירה והתבוננות אחרת על העצמי, הזולת והעולם סביבנו.

בנוסף, ילדים ככלל נענים להזמנה המיוחדת שמציע עולם הצלילים והקולות- הם ניחנים בדחף הטבעי לחקור ולגלות, ליזום ולהתנסות, ליצור ולגעת בקונקרטי ובמופשט. ילדים עם קשיים רגשיים והתנהגותיים-תסכולים ומצוקות הנובעים מקשיי קשב וריכוז, קשיי למידה, קשיים חברתיים, קשיים רגשיים, כמו גם ילדים ומבוגרים הסובלים מחרדות, דיכאון, ערך עצמי נמוך-  יכולים למצוא בתרפיה במוסיקה פלטפורמה טיפולית מזמינה ואטרקטיבית.

המוסיקה עוקפת מילים ובכך מתאימה גם לאותם אנשים וילדים שהערוץ הוורבלי שלהם: מעוכב, חסום, משמש כהגנה (אנשים 'דברנים' המשתמשים במילים במיומנות מרשימה לכאורה…) או שאינו יעיל בהבעתו את האדם. כך במקרים של אוטיזם, שיתוק מוחין, פיגור שכלי, תסמונת דאון, מחלות דימנטיות (אלצהימר) ומחלות פסיכיאטריות נמצא שיש בכוחה של המוסיקה והתרפיה במוסיקה לחולל שינויים ולהוביל תנועה בכיוון מטרות טיפוליות.

מוסיקאים ונגנים המשתכשכים תדיר בעולם הצלילים יופתעו לגלות תובנות חדשות ומפתיעות על עצמם, כלי הנגינה והמוסיקה- ובכך יוכלו לשפר, להעשיר ולהרחיב את מיומנויותיהם ואופן תפיסתם את העשייה וההתנסות המוסיקלית. תרפיה במוסיקה הינה כלי רב עוצמה במסע ההכרות עם ה"אני המוסיקלי" של האדם.

צור קשר